player
MUN
Manchester United
Premier League
22.08.2022
21:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 347

MelwoodJest to miejsce, gdzie menedżer pierwszej drużyny i jego zespół trenerów opracowują i przekazują swoją wizję futbolu czołowym piłkarzom Premier League.

Melwood, kompleks treningowy Liverpoolu jest drugim domem klubowego zestawu gwiazd, gdyż ćwiczą tu one umiejętności i doskonalą taktykę pod bacznym okiem bossa.

Miejsca treningów i relaksu Czerwonej armii

Pokój dla gości i mediów

W tym pomieszczeniu odbywają się konferencje prasowe z udziałem menedżera. Najpierw zawsze jest konferencja dla telewizji, podczas której maksymalnie pomieści się 10 ekip telewizyjnych. Następnie menedżer udziela odpowiedzi dla przedstawicieli radia, a na końcu dla prasy.

To pomieszczenie jest także wykorzystywane przez sztab szkoleniowy i piłkarzy – odbywają się tutaj spotkania, podczas których zawodnicy przygotowują się do spotkań.

Szatnie

Szatnie dla piłkarzy są bardzo, bardzo obszerne. Wszyscy zawodnicy mają własne szlafroki, a także kąpielówki, które są wykorzystywane podczas wyjść na basen. Czy chłopcy są rozpieszczani? Tak, ale dlaczego nie? – To jest Liverpool Football Club i dbamy o swoich piłkarzy.

Udogodnienia relaksacyjne

Gdy budowano Melwood, dużą uwagę zwrócono na to, żeby piłkarze mieli wszystko, czego zapragną, dzięki czemu mogą czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Klub nie chciał, żeby zawodnicy jak najszybciej wychodzili z obiektów treningowych po zakończeniu ćwiczeń. Mamy na przykład jacuzzi, które jest wykorzystywane przez wielu piłkarzy.

Basen rehabilitacyjny

Piłkarze przychodzą tutaj po treningu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z pewnością już nie zobaczymy, jak Peter Kaye skacze do wody „na bombę”! Jest to surowo zabronione, jednak często bierzemy do basenu piłkę i naprawdę można świetnie się bawić.

Lecznica

Posiadamy czołowej klasy służbę medyczną, która przygotowuje zawodników tak dobrze, jak to tylko możliwe. Służby medyczne jak i techniczne są pewnym punktem klubu.

Mamy bardzo wysoką technologię. Posiadamy tutaj własną maszynę do prześwietlania i kiedy zawodnik dozna urazu może tu przyjść, a lekarz natychmiast dokona prześwietlenia uszkodzonego miejsca i określi jak długo zawodnik będzie pauzował. To są państwowe sztuczki, które kosztują wiele pieniędzy.

Sprzęt jest mobilny, więc można go zabierać na wyjazdowe mecze.

Sztuczne powierzchnie

Jest to fantastyczny dodatek do piłkarskiej strony Melwood. Nazywamy to wewnętrzno/zewnętrznym obszarem z oczywistych powodów. Jakość trenowania na tym Astroturf jest fantastyczna.

Ludzie pamiętają Astroturf w Luton Town jako miejsce, gdzie piłka wszędzie odskakiwała. To, co mamy teraz to pole sztucznej trawy, na którym można rozstawiać bramki, co daje możliwość gry jak na normalnej trawie.

Boiska do treningu

Obsługa do spraw ziemi w Melwood pracuje bardzo ciężko przez cały czas i z roku na rok boiska prezentują się coraz lepiej. Dyrektorzy powinni otrzymać podziękowania za ofiarowanie nam tego budynku, co sprawiło, że trenujemy na najlepszych boiskach w kraju. Ale kiedy masz najlepszych zawodników, musisz mieć najlepsze boiska do treningu.

Trawa jest podcinana i podlewana każdego dnia, więc chłopcy są bardzo zadowoleni, gdy mogą podawać piłki tak dobrze jak tylko potrafią. Wszystko oświetlone jest reflektorami, ponieważ treningi nie odbywają się tylko rano. Zimą kiedy szybko robi się ciemno światło także jest używane.

Sala gimnastyczna

Sala gimnastyczna jest bardzo duża - pięć razy większa od tej, która była w starym Melwood. Większość zawodników korzysta z niej przed, albo po treningu, używając rowerów lub biegając.

Mamy także komorę do krioterapii. Korzystamy z niej głownie przy rehabilitacji, ponieważ przebywając w niej, wspomagamy organizm. Przebywając w maszynie przez 20 minut, ma się wrażenie, że przebywało się tam 40 minut ze względu na powietrze, jakie tam jest tłoczone.

Udogodnienia rekreacyjne

Klub stara się, by piłkarze spędzali razem najwięcej czasu, jak to tylko możliwe. Mamy w Melwood mnóstwo zagranicznych piłkarzy i personel cieszy się, gdy oni mieszają się z graczami angielskimi.

Jest stół do tenisa stołowego, a także do bilardu, więc chłopcy mają jak spędzać czas po skończonym treningu.

Bufet

Anne i Paula przygotowują jedzenie dla piłkarzy każdego dnia. Jak można sobie wyobrazić, makaron jest bardzo wysoko na liście i zawodnicy mają go prawie każdego dnia. W ofercie jest także zupa i warzywa, a także mnóstwo jogurtów i owoców. Jest też hol i telewizor z wielkim ekranem, lubiane bardzo przez chłopaków.

Przez większość czasu ogląda się tu Sky Sports News i kanały muzyczne z rapem.

Pomieszczenie do podpisów

W pomieszczeniu do podpisów mamy koszulki i piłki, ponieważ jesteśmy Liverpool Football Club i ludzie cały czas chcą podpisane gadżety.

Pokój trenerów

To tutaj spotyka się cały sztab i rozmawia o taktyce z menedżerem.

Jak tam się dostać

By dostać się do Melwood, należy wsiąść do autobusu nr 12 albo 13 na Queens Square w centrum miasta. Koszt to około Ł1,30 (w obie strony). Po około 15 minutach w autobusie jest się na Melwood Drive i trzeba wyskakiwać. Później wystarczy krótki spacerek za róg i jest się przy wejściu, gdzie pojawiają się piłkarze w swoich samochodach.

Boiska treningowe otaczają wielkie ściany (w niektórych miejscach są małe dziury, więc można zajrzeć do środka). Fani nie są zwykle wpuszczani do Melwood. Piłkarze pojawiają się rano i opuszczają miejsce parę godzin później. Wiele czasu przed i po treningu gracze przeznaczają na podpisywanie autografów, można nawet pstryknąć sobie fotkę z jednym z nich. Fani z Merseyside, ale i z całego świata przychodzą tam, by zobaczyć swoich ulubionych piłkarzy.

Jeśli jest się cierpliwym, można nawet otrzymać autografy wszystkich piłkarzy. Jest również szansa na zobaczenie byłych zawodników, którzy odwiedzają Melwood od czasu do czasu. Negatywną sprawą jest czekanie na zewnątrz. Do środka jest prawie tak trudno się dostać jak do Fortu Knox.

Na pewno świetną sprawą i miło spędzonym czasem jest przychodzenie tam, spotykanie innych fanów, otrzymywanie autografów albo zdjęć, a z odrobiną szczęścia nawet zobaczenie części treningu. Po wizycie czeka fana powrót w stronę ulicy i kwadrans spędzony w autobusie linii 12 albo 13, zabierającym go z powrotem do centrum Liverpoolu.

Historia

Melwood jest ośrodkiem treningowym Liverpool Football Club. Mieści się w dzielnicy Liverpoolu – West Derby i służy the Reds już od lat pięćdziesiątych. Niedawno zostało przebudowane, żeby zapewnić drużynie lepsze warunki pracy.

Obszar, na którym znajduje się obecnie Melwood wcześniej należał do St Francis Xaviours, lokalnej szkoły. Na tych polach grano w piłkę podczas zajęć z dziećmi i dwoje mnichów bardzo aktywnie poświęcało się propagowaniu tego sportu wśród podopiecznych. Tych dwoje kapłanów to Ojciec Melling i Ojciec Woodlock. Właśnie nazwa Melwood powstała po połączeniu nazwisk tych dwóch osób, które w zasadzie zapoczątkowały tradycję gry w piłkę w tym miejscu.

Powyższe zdjęcie ukazuje obiekt właśnie z lat pięćdziesiątych, z oryginalnym drewnianym budynkiem. W tamtych czasach piłkarze najpierw spotykali się na Anfield, skąd zawożono ich na trening do Melwood, a potem wracali na stadion w celu spożycia posiłku i kąpieli.

Melwood było wtedy w tragicznym stanie i w 1959 roku zostało przemienione w najwyższej klasy twór z cegieł przez Billa Shankly'ego. Wprowadził on gierki pięciu-na-pięciu, w których można było ćwiczyć jego filozofię futbolu - Pass and Move.

Budynek przez lata służył the Reds, jednak stawał się coraz bardziej archaiczny w porównaniu do nowinek technologicznych, a przede wszystkim jeśli chodzi o wygodę piłkarzy. Pod koniec sezonu 1999/2000 klub w końcu podjął decyzję o remoncie obiektów treningowych.

W styczniu 2001 roku rozpoczęto prace nad Millennium Pavilion, który obecnie jest już bardzo nowoczesny i dobrze służy zarówno piłkarzom, jak i trenerom. W tym budynku znajduje się wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnego treningu. Jest nawet mały, zadaszony teren dla widzów.

Klub niespecjalnie zaprasza kibiców do Melwood, jest tam obszar przeznaczony dla fanów, choć naprawdę ludzie rzadko tam przychodzą.

W poprzednich latach prawdziwym sercem Liverpoolu były słynne szatnie, ale obecnie to właśnie w Melwood sztab szkoleniowy regularnie się spotyka. Treningi przeważnie zaczynają się wcześnie rano – około godziny 9. Na początku jest sesja poranna, a później zazwyczaj piłkarze muszą wrócić na trening wieczorny. Warto zaznaczyć, że każdy z piłkarzy ma swoją kartę-klucz, przechowującą informacje osobiste.

Adres

Liverpool Football Club
Melwood Training Ground Melwood Drive
Liverpool, Merseyside L12 8SY


Data publikacji: 15.10.2009 (zmod. 09.04.2020)