LIV
Liverpool
Premier League
19.05.2024
17:00
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 1083

Piłkarz: John Toshack

Dekada 1970
Data urodzenia 1949-03-22
Miejsce urodzenia Cardiff, Walia
Data debiutu 14 listopada 1970 roku, przeciwko Coventry City(dom) Pierwsza Dywizja: remis 0-0
Inne kluby Cardiff City, Swansea City (zawodnik/trener), Sporting Lisbon (trener), Real Sociedad (trener), Real Madrid (trener-dwukrotnie), Walia (trener), Depor
Występy 246
Bramki 96

Życiorys

Smukłej budowy napastnik, John Toshack utworzył wraz z Kevinem Keegan'em jeden z najwspanialszych duetów napastników w historii Liverpoolu, zastępując znakomitą parę z lat 1960 Rogera Hunta oraz Iana St Johna.

Będący najmłodszym zawodnikiem grającym w lidze dla Cardif, bo mając zaledwie 16 lat, reprezentant Walii trafił do drużyny Liverpoolu będącej pod wodzą Billa Shankly'a za £110,000 w listopadzie 1970. Po przybyciu na Anfield bardzo szybko osiedlił się w pierwszym zespole, regularnie występując.

Wraz z Keegan’em tworzyli znakomity duet, którego bali się niemal wszyscy. Obaj byli dla siebie fantastycznym uzupełnieniem. Zdobywali bramki, dzięki znakomitemu zrozumieniu się. Toshack słyną z bardzo dobrej gry głową w powietrzu. Dzięki znakomitej współpracy w napadzie, obaj znacznie przyczynili się do zdobytych sukcesów przez Liverpool zarówno w lidze jak i europejskich pucharach.

Toshack, który również pisał poezję, stał się trenerem w Swansea w 1978 roku, odchodząc z Liverpoolu gdzie zdobył 96 bramek. Doprowadził walijski klub do pierwszej dywizji, a po kilku kolejnych sezonach otrzymał nagrodę OBE. Jego znakomity trenerski talent zaprezentował także w Europie, będąc chociażby dwukrotnie trenerem Realu Madryt.