player
TOT
Tottenham Hotspur
Premier League
30.09.2023
18:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 586

Piłkarz: Ronnie Whelan

Dekada 1980
Data urodzenia 1961-09-25
Miejsce urodzenia Dublin
Data debiutu 3 kwiecień 1981 roku, przeciwko Stoke City (dom) Dywizja Pierwsza: zwycięstwo 3-0
Inne kluby Southend United (gracz i trener), Panionios (trener), Olympiakos Nicosia (trener)
Występy 443
Bramki 73

Życiorys

Ronnie Whelan utalentowany następca na lewym skrzydle w pomocy Ray'a Kennedy'ego, znacznie przyczynił się do osiągniętych sukcesów przez Liverpool za czasów rządów Boba Paisley'a i Kenny'ego Dalglish'a w latach 1980'. Zdobywał wówczas sześć mistrzostw Anglii, trzy razy puchar Anglii, puchar Europy oraz trzy zwycięstwa w Milk Cup.

Whelan'a na Anfield ściągną Paisley z jego rodzinnego Dublina w październiku 1979 roku, kiedy wówczas kończył 18 lat. Pierwszą bramkę zdobył w swoim debiucie w spotkaniu ze Stocke w kwietniu 1981 roku. Była to jego jedna z 73 zdobytych bramek w prawie 500 rozegranych spotkaniach w czerwonej koszulce.

Miał wyjątkowy talent do zdobywania spektakularnych i decydujących bramek. Jedną z najbardziej zapamiętanych z nich była ta, która przyczyniła się do triumfu nad Manchesterem United na Wembley w finale Milk Cup. W tym samym turnieju i również w finale zdobył bramkę Tottenhamowi.

W dalszej karierze na Anfield grywał na środku pola. Whelan naśladował swojego ojca Ronnie, który reprezentował Irlandię, dla której rozegrał 53 spotkania. Odszedł z Anfield w 1994 roku. Przeszedł jako trener do Southend. Zarządzał również klubami takimi jak Panionios z Grecji oraz Olympiakos Nicosia z Cypru.