LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 886

Piłkarz: David James

Dekada 1990
Data urodzenia 1970-08-01
Miejsce urodzenia Welwyn Garden City
Data debiutu 16 sierpnia 1992 przeciwko Nottngham Forest (wyjazd); Premier League: porażka 0-1
Inne kluby Watford, Aston Villa, West Ham United
Występy 214
Bramki 0

Życiorys

Kiedy Greame Souness latem 1992 roku sprowadził Davida Jamesa z Watford za 1,3 mln funtów, deklarował, że nowy zawodnik posiada ogromny potencjał.

Zadebiutował w barwach the Reds na inaugurację sezonu 1992/93 przy City Ground przeciwko Nottingham Forest i chociaż gospodarze wygrali 1:0, James zaprezenował się bardzo dobrze ratując LFC przez większymi wymiarami porażki.

Kontynuował efektowne parady przy strzałach rywali, lecz jego piętą achillesową była gra w powietrzu i wyłapywanie dośrodkowań.

Z czasem zastąpili go w bramce bardziej doświadczeni golkiperzy, stało się tak głównie dzięki wpuszczeniu czterech bramek w zremisowanym 4:4 meczu Pucharu Ligi z Chesterfield. Został wypożyczony do SOuthampton, lecz musiał wrócić gdy Tim Flowers przeniósł się do Blackburn.

Udanie grał w derbach Merseyside w roku 1994 kiedy efektownie obronił strzał Petera Beagrie'a. Po tym jak Bruce Grobbelaar odszedł z Liverpoolu, przed sezonem 94/95 koszulka z numerem 1 została przypisana Jamesowi.

Pomógł w wygraniu Coca Cola Cup na Wembley w 1995 roku broniąc ostatni, decydujący strzał Alana Thompsona.

Niestety moment świetności został przyćmiony przez okres wściekłości, a raczej "nieszczęście Jamesa"- bo tak nazwały jego późniejszą grę media. Wbrew wspierającym go opiniom Roya Evansa, manager zdecydował się na transfer amerykańskiego bramkarza Brada Friedela.

Gdy stery Liverpoolu przejął Gerard Houllier, los Anglika był już raczej przesądony. Opuścił Anfield w 1999 roku na rzecz Aston Villi po tym jak Francuz zakupił Sandera Westervelda.