LIV
Liverpool
Premier League
19.05.2024
17:00
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 1027

Piłkarz: Christian Ziege

Dekada 2000
Data urodzenia 1972-02-01
Miejsce urodzenia Berlin
Data debiutu 9 września 2000 roku, przeciwko Manchester City (dom) Premiership: zwycięstwo 3-2
Inne kluby Middlesbrough, AC Milan, Bayern Monachium
Występy 32
Bramki 2

Życiorys

Urodzony w Berlinie, Christian Ziege zaczynał swoją karierę piłkarską jako bramkarz. Początkowo występował w miejscowych klubach takich jak Sudstern 08, TSVRudow i Hertha Zehlendorf, jednak dzięki imponującej formie podczas wczesnych lat jego kariery w Niemczech trafił do wielkiego Bayernu Monachium, mając zaledwie 18 lat.

Christian reprezentował barwy narodwe Niemiec na każdym poziomie, zaczynając od młodzieżowej reprezentacji a kończąc na seniorskiej. Był nazywany "nowym Andy Brehme", kiedy to nosił opaskę kapitańską w drużynie reprezentacji Niemiec do lat 21.

W seniorskiej drużynie Niemiec zadebiutował w spotkaniu przeciwko Brazylii w 1993 roku na US Cup. Odegrał jedną z głównych ról podczas triumfu Niemców na Euro 96, grając w każdym meczu, zdobywając pierwszą bramkę dla swojej drużyny w inauguracyjnym meczu przeciwko Czechom.

W tamtym roku pomógł także Bayernowi w zdobyciu Pucharu UEFA. Po nieudanym okresie spędzonym we Włoszech w AC Milan, Ziege trafił do Middlesbrough, które zapłaciło za niego Ł4 miliony funtów. Znacznie ożywił grę "Boro", będąc wyróżniającym się piłkarzem, dzięki czemu powrócił do narodowej reprezentacji, zdobywając wspaniałego hat-tricka w meczu przeciwko Północnej Irlandii. Był to dla niego 50 mecz w narodowej reprezentacji, która jechała na Euro 2000, gdzie zagrał w dwóch pierwszych spotkaniach z Rumunią i Anglią.

W lecie 2000 roku odszedł z Teeside przechodząc na Merseyside. Kosztował Liverpool Ł5.5 milionów funtów. Musiał bardzo ciężko pracować, by wywalczyć sobie regularne występy w pierwszym zespole.

Najprawdopodobniej jego najlepszym spotkaniem w czerwonej koszulce było to z ćwierćfinału Pucharu UEFA w meczu wyjazdowym z Romą, kiedy to po jego wspaniałym podaniu Michael Owen zdobył drugiego gola, zapewniając bezcenne zwycięstwo "The Reds" 2:0. Zagrał także w finale Worthington Cup przeciwko Birmingham, w spotkaniu w którym wszedł z ławki rezerwowych, pewnie wykonując swoją jedenastkę. Jak dobrze pamiętamy Liverpool odniósł wówczas zwycięstwo.

Sfrustrowany tym, iż nie występował regularnie w pierwszym zespole, a trener stawiał częściej na Gregory'ego Vnagal'a, Ziege odszedł do Tottenhamu Hotspur w lecie 2001.