LIV
Liverpool
Premier League
19.05.2024
17:00
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 1014

Piłkarz: Nick Barmby

Dekada 2000
Data urodzenia 1974-02-11
Miejsce urodzenia Hull
Data debiutu przeciwko Bradford City, 19 sierpnia 2000 na Anfield. Zwycięstwo 1:0
Inne kluby Spurs, Middlesbrough, Everton, Leeds United, Hull City.
Występy 57
Bramki 8

Życiorys

Nick Barmby spełnił swoje marzenie z dzieciństwa kiedy zmienił barwy Evertonu na lokalny Liverpool latem 2000 roku po transferze wartym 6 mln funtów. W ten sposób przeszedł do historii obu klubów jako drugi (po Dave Hicksonie) piłkarz, który odszedł z Evertonu na rzecz the 'Reds'

Przez całe swoje życie kibicował LFC i jako młodzian był przez dwa tygodnie na testach w klubie, lecz ostatecznie podpisał kontrakt z Tottenhamem w 1991 roku. Wskoczył do pierwszej drużyny Spurs zaraz po tym jak skończył 18 lat i szybko stał się ulubieńcem kibiców grając u boku takich gwiazd jak Jurgen Klinsmann i Teddy Sheringham.

Drużynowy kolega Robbiego Fowlera w reprezentacji Anglii U-18 zdobył z kadrą mistrzostwo Europy w 1993 roku, a dwa lata później zadebiutował w dorosłej kadrze podczas meczu z Urugwajem.

Kilka miesięcy później nieoczekiwanie odszedł do Middlesbrough. Już po sezonie opuścił Riverside i przeniósł się na Merseyside- do Evertonu za rekordową wówczas dla klubu sumę 5,25 mln funtów. Przez cztery lata gry na Goodison Park grał nierówno, mimo iż dzięki postawie w sezonie 1999/2000 załapał się do kadry Anglii na EURO 2000.

Po tym turnieju wrócił do miasta Beatlesów gdzie zyskał bezprecedensową furorę składając podpis pod kontraktem wiążącym go z Liverpoolem.

Grając zazwyczaj w ataku lub środku pomocy szybko zyskał przychylność fanów. Najbardziej pamiętną bramkę strzelił w derbach Merseyside wygranych przez the 'Reds' 3-1.

Niestety, Barmby w wyniku kontuzji opuścił najważniejszy w tamtym okresie sezon dla LFC, kiedy to zespół zdobył potrójną koronę. W finale Pucharu UEFA z Alaves zasiadł tylko na ławce rezerwowych.

Kolejny sezon- 01/02 był rozczarowujący, a operacja kostki wykluczyła go z gry na kilka miesięcy. Wystąpił tylko dziewięć razy.

Przed początkiem rozgrywek 02/03 odszedł do Leeds United dołączając tam do Robbiego Fowlera.

W 2004 roku wrócił do rodzimego Hull City.