LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 879

Piłkarz: Howard Gaye

Dekada 1980
Data urodzenia 1958-05-18
Miejsce urodzenia Liverpool
Data debiutu 4 Października 1980 przeciwko Manchester City (wyjazd) Division One: zwycięstwo 3-0
Inne kluby Fulham (wypożyczenie), Newcastle United (wypożyczenie), Birmingham City, Sunderland, Dallas Sidekicks, Stoke City, Blackburn Rovers, Halifax Town
Występy 5
Bramki 1

Życiorys

Howard Gaye w ciągu krótkiej, ale intensywnej kariery w Liverpoolu, miał okazję przeżyć dwa słynne momenty, które zostały zapamiętane na późniejsze lata.

Urodzony w Liverpoolu Gaye spełnił swoje marzenia mogąc podpisać kontrakt z tym właśnie zespołem 1977 roku. Szybko zaaklimatyzował się w drużynie rezerw pod kierownictwem Roy’a Evansa. W pierwszym zespole zadebiutował w 1980 roku w meczu przeciwko Manchesterowi City. Wystąpił on wtedy jako zastępca Davida Fairclougha, wchodząc na boisko w drugiej połowie tego spotkania.

Podziwiany za szybkość i zręczność Gaye, najbardziej pamiętny moment w ciągu kariery na Anfield przeżył sześć miesięcy później przy Stadionie Olimpijskim w Monachium. Rozgrywany wtedy mecz przeciwko Bayernowi Monachium decydował o ewentualnym przejściu do półfinału Pucharu Europy. Wtedy to właśnie Liverpool stawał przez wielką szansą dotarcia do finału w Paryżu.

Posłany na boisko jako zmiennik kontuzjowanego Kenny’ego Dalglisha już od początku starał się przechwytywać piłkę i wykazywać się zręcznością. To właśnie jego starania przyczyniły się do słynnego triumfu Liverpoolu. Tak naprawdę jego pełny debiut nastąpił już po tym słynnym meczu, gdyż przed tym wydarzeniem w pierwszym zespole wystąpił on jedynie dwa razy.

Niestety później nie zdołał on wywalczyć miejsca w składzie i styczniu 1983 przeniósł się do Birmingham City. Później swoją karierę piłkarską kontynuował w Sunderland i Blackburn. Obecne zajmuje się trenowaniem i dbaniem o rozwój lokalnych przyszłych młodych gwiazd piłki.