Życiorys

Steve Finnan został kupiony do Liverpoolu latem 2003.

Był przykładem regularnej formy i często mówiło się, że reprezentant Irlandii to niedoceniony bohater, ale the Kop z pewnością czuło do niego ogromną sympatię.

Finann przemierzył długą podróż do Premier League. Zaczynał karierę w amatorskim Welling United, by w 1995 przejść do Birmingham City.

Po kilku meczach był już na drodze do Notts County, gdzie szereg znakomitych występów przyciągnął uwagę trenera Fulham Kevina Keegana.

Finnan stał się jednym z ulubionych piłkarzy wśród publiczności po swoim transferze za 600 tysięcy w listopadzie 1998. Trzy lata później odegrał kluczową rolę w awansie londyńczyków do Premiership.

Po tym jak zadebiutował w reprezentacji z Grecją w kwietniu 2000, Finnan nie miał problemów z przystosowaniem do Premiership. W sezonie 2001/02 został wybrany do drużyny roku przed takim zawodnikiem jak Gary Neville.

Później wystąpił w czterech meczach Irlandii podczas Mistrzostw Świata 2002.

Gerard Houllier słusznie był pod wrażeniem gry Finnana i sprowadził go na Anfield przed sezonem 2003/04.

Finnan zadebiutował w przegranym 2-1 meczu z Chelsea. Wiele kontuzji przeszkodziło mu w grze podczas pierwszego roku w Liverpoolu, a przyjście nowego trenera latem 2004 sprowadziło niepokój na jego przyszłość w klubie.

Transfer hiszpańskiego obrońcy Josemiego nie wzmocnił prawej obrony, a Finnan zachowaj miejsce w zespole dzięki swojemu profesjonalnemu podejściu i opanowaniu w obronie.

Wielu piłkarzy od tego momentu próbowało rywalizować z nim o miejsce na prawej stronie, ale żaden z nich nie zbliżył się by wygryź ze składu Finnana.

Prawy obrońca zaczynał mecz finału Ligi Mistrzów 2005 w Stambule, chociaż z powodu kontuzji musiał zejść w przerwie meczu.

W maju 2007 wystąpił w drugim finale Pucharu Europy, w którym zagrał do 88 minuty zanim Benitez wprowadził na boisko innego zawodnika.

Lubiany Irlandczyk podpisał nowy dwuletni kontrakt w sierpniu 2007, chociaż rok później został sprzedany do Espanyolu Barcelona.