LIV
Liverpool
Premier League
19.05.2024
17:00
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 1154

Piłkarz: Sotirios Kyrgiakos

Dekada 2010
Data urodzenia 1979-07-23
Miejsce urodzenia Trikala, Grecja
Data debiutu 29.08.2009
Inne kluby Panathinaikos Ateny, Agios Nikolaos (w), Glasgow Rangers, Eintracht Frankfurt, AEK Ateny, VfL Wolfsburg
Występy 49
Bramki 3

Życiorys

Grecki obrońca Sotirios Kyrgiakos przybył do Liverpoolu z AEK Ateny na starcie sezonu 2009-10 i stał się pierwszym Grekiem w barwach the Reds.

Weteran podpisał dwuletnią umowę z opcją przedłużenia na kolejny sezon, dzięki temu zakończył poszukiwania zastępcy Samiego Hyypii w Liveproolu.

Urodzony w Trikala Kyrgiakos zaczynał swoją karierę w Panathinaikosie w 1996 roku, po czym został wypożyczony do zespołu występującego w greckiej drugiej lidze o nazwie Agios Nikolaos.

Wrócił do swojego pierwszego klubu w 2001 roku i szybko zapewnił sobie na stałe miejsce w wyjściowej jedenastce, pomagając Koniczynkom sięgnąć po dublet w 2004 roku.

W styczniu 2005 roku Kyrgiakos po raz pierwszy poczuł smak brytyjskiego futbolu, dzięki wypożyczeniu do Glasgow Rangers.

Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego i Pucharu Ligi, Grek podpisał stałą, roczną umowę i został na Ibrox.

Następnie przyszedł czas na Bundesligę - wysoki obrońca dołączył do Eintrachtu Frankfurt w 2006 roku, gdzie spędził dwa sezony, zanim odszedł do AEK.

Kontuzja kolana wykluczyła Kyrgiakosa z udziału na Euro 2004 w Portugalii, gdzie Grecy odnieśli historyczny triumf, jednak dwa lata później na Mistrzostwach Świata występował od pierwszych minut we wszystkich trzech meczach swojej reprezentacji.

Silny środkowy obrońca zadebiutował w Liverpoolu podczas dramatycznego zwycięstwa z Boltonem Wanderers na Reebok Stadium 29 sierpnia 2009 roku.

Serią dobrych występów, gdzie wykazywał się poświęceniem dla zespołu, Kyrgiakos zaskarbił sobie uznanie kibiców na the Kop.

W sierpniu 2011 roku Liverpool potwierdził, że obrońca uzgodnił warunki kontraktu z Wolfsburgiem.