Piłkarz: Steve McManaman

Dekada 1990
Data urodzenia 1972-02-11
Miejsce urodzenia Liverpool
Data debiutu 15 grudnia 1990 przeciwko Sheffield United (dom). Division One - zwycięstwo 2-0
Inne kluby Real Madryt
Występy 364
Bramki 66

Życiorys

Steve McManaman stał się pierwszym graczem Liverpoolu, który odszedł z klubu na zasadzie wolnego transferu, gdy przeniósł się do Realu Madryt podczas okienka transferowego w lecie 1999.

Ten skrzydłowy pomocnik obdarzony był niezwykłą zdolnością zręcznego dryblingu. Swą przygodę z piłką rozpoczynał grając w Kirkdale, jako mały chłopiec. McManaman to wychowanek Liverpoolu. Do klubu trafił bowiem już w dzieciństwie.

Natomiast właściwy okres gry Steviego w Liverpoolu rozpoczął się w grudniu 1990 roku, gdy wystąpił on w pierwszym swoim meczu pierwszego składu zespołu, grając przeciwko Sheffield United. Na boisku pojawił się w drugiej połowie zastępując Petera Beardsley’a (Liverpool wygrał wtedy 2:0).

Jego pierwszy mecz, w którym wystąpił przez pełne 90 minut nastąpił cztery dni później, w meczu z Oldham Athletic. McManaman zdobył wtedy też swojego pierwszego gola, w meczu zakończonym porażką Liverpoolu 2:1.

Pierwszy swój pełny sezon w Liverpoolu zakończył występem w meczu finałowym Pucharu Anglii. Mecz ten zakończył się sukcesem Liverpoolu, który pokonał Sunderland. Trzy lata później znów triumfował na Wembley, strzelając dwa gole i zdobywając tytuł „Gracza Meczu” w spotkaniu przeciwko Bolton Wanderers.

Na międzynarodowej arenie, McManaman rozegrał swoje pierwsze spotkanie w reprezentacji Anglii w meczu przeciwko Nigerii w listopadzie 1994 roku, ale zagrał tylko 25 minut jako zmiennik kontuzjowanego Roberta Lee. Swój pierwszy pełny mecz rozegrał w spotkaniu przeciwko Kolumbii we wrześniu 1995 roku.

Zdobywca spektakularnych bramek, fan Celticu i Arsenalu. Jego rozwój w jednego z najbardziej utalentowanych zawodników, szybko został zauważony przez wiele klubów Europy i był bliski podpisania kontraktu z Barceloną we wrześniu 1995 roku.

Na początku następnego sezonu został mianowany kapitanem w drużynie, ale to były jego ostatnie chwile na Anfield. W lipcu 1999 roku przesniósł się do Realu Madryt, gdzie wpierwszym sezonie zagrał w niesamowitym finale Champions League przeciwko Valencii.