player
TOT
Tottenham Hotspur
Premier League
30.09.2023
18:30
LIV
Liverpool
 
Osób online 584

Piłkarz: Terry McDermott

Dekada 1970
Data urodzenia 1951-12-08
Miejsce urodzenia Liverpool
Data debiutu 16 listopada 1974 przeciwko Everton (wyjazd) Division One: remis 0-0
Inne kluby Bury Newcastle United (dwukrotnie) Cork City Apoel FC
Występy 328
Bramki 80

Życiorys

Urodzony w Kirkby Terry McDermott był zawodnikiem niestrudzenie grającym dla LFC i reprezentacji Anglii. Utalentowany, wyjątkowo wytrzymały i silny, ma na swoim koncie wiele widowiskowych bramek. Jednakże zanim trafił na Anfield przebył długą i krętą drogę. Swoją karierę rozpoczął w Bury, gdzie zdobywał pierwsze piłkarskie doświadczenia. Następnie trafił do Newcastle, które kupiło go za ₤22.000 w 1973 roku.

Niestety następny rok nie przyniósł jego nowej drużynie oczekiwanych sukcesów Największą klęskę odnieśli w finale Pucharu UEFA, kiedy to przegrali 3:0 z Liverpoolem. Aczkolwiek dla McDermotta nie była to całkowita porażka, gdyż miał okazję pokazać swój talent i w następnym listopadzie, kiedy to Bob Paisley zastąpił na stanowisku menagera LFC Billa Sankly’ego, klub ten zaproponował mu kontrakt na ₤170.000. Terry przyjął tę propozycję, ale jednocześnie zastrzegł sobie, iż chce występować regularnie. Ostatecznie jednak i tak stał się kluczową postacią Liverpoolu. Swoją grą mobilizował cały zespół do efektywnej pracy. Jego wszechstronne uzdolnienia pozwalały mu na grę na wszystkich pozycjach, co znacznie ułatwiało działanie jego kolegom, takim jak Graeme Souness, Ray Kennedy i Jimmy Case.

Na jego dorobek stanowiący 81 goli, składa się sporo wspaniałych bramek. Wśród nich znalazły się m.in.: gol strzelony w finale Pucharu Europy w 1977 i zdobyta w tym samym roku bramka w półfinałach Pucharu UEFA, wypracowana z wielkim trudem w meczu przeciwko Evertonowi. Nagrodą za jego starania była także wygrana 7:0 z Tottenhamem w 1978 roku. Cztery lata później McDermott powrócił do Newcastle za ₤100.000. Po zakończeniu kariery został trenerem.