LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 872

Piłkarz: Emlyn Hughes

Dekada 1960
Data urodzenia 1947-08-28
Miejsce urodzenia Barrow
Data debiutu 4 marca 1967 przeciwko Stoke City (dom), Division One; zwycięstwo 2-1
Inne kluby Blackpool, Wolverhampton Wanderers, Rotherham United (zawodnik/manager), Hull City, Mansfield Town, Swansea City
Występy 665
Bramki 48

Życiorys

Libero, środkowy obrońca lub też defensywny pomocnik był jednym z najznamienitszych zawodników grających w całej historii Liverpoolu.

Bardzo pomógł w tworzeniu wielkiej potęgi zespołu mogąc wznieść pierwszy w historii Puchar Europy po wspaniałym zwycięstwie 3-1 nad Borrussią Moenchengladbach w Rzymie 1977 roku.

Hughes, który był także reprezentantem Anglii występując w niej 62 razy, został sprowadzony jako 19-latek przez Billa Shankly'ego z Blackpool za 65 tys. funtów w 1967 r. Na początku nic nie zapowiadało, że młody Hughes zostanie wielką legendą LFC. Jednak jego entuzjazm, umiejętności i wspaniałe rajdy uczyniły z niego zawodnika kompletnego. Nadano mu przydomek 'Crazy Horse' ('Zwariowany koń').

Urodzony w Barrow Hughes był inspiracyjną postacią w klubie, z dużą dawką entuzjazmu i wyjątkową celnością przy strzałach, dzięki czemu strzelał piękne bramki, m.in. podczas derbów Merseyside w marcu 1973 roku.

Emlyn Hughes pochodził ze sportowej rodziny; jego ojcec był zawodnikiem Barrow i grał w brytyjskiej lidze rugby, jego brat i wujek także profesjonalnie grali w rugby, a jedna z jego ciotek była reprezentantką Anglii w hokeju. Kariera Emlyna na Anfield skończyła się wraz z transferem do Wolves za 90. tys funtów w roku 1979.