LIV
Liverpool
Premier League
19.05.2024
17:00
WOL
Wolverhampton Wanderers
 
Osób online 1067

Piłkarz: Phil Neal

Dekada 1970
Data urodzenia 1951-02-20
Miejsce urodzenia Irchester, Northamptonshire
Data debiutu 16 listopad 1974 przeciwko Evertonowi(wyjazd), Division One, remis 0:0
Inne kluby Northampton Town, Bolton Wanderers (player/manager, then manager), England (coach), Coventry City (manager), Cardiff City (manager), Manchester City (
Występy 648
Bramki 60

Życiorys

Bob Paisley pozyskał Neal'a z Fourth Division z drużyny Northampton. Phil Neal został kapitanem Liverpoolu, zaliczając 650 rozegranych meczu w czerwonej koszulce. Jego osiągnięcia to osiem mistrzostw oraz 50 meczy rozegranych w reprezentacji Anglii.

Trafił do Liverpoolu w październiku 1974 roku, kosztując Boba Paisley'a £66,000 funtów. Miesiąc później zadebiutował w barwach Liverpoolu w derbowym spotkania przeciwko Evertonowi na Goodison Park. Neal przez większość swojej kariery grał jako obrońca, jednak posiadał zdolność grania na wszystkich pozycjach w defensywie.

W czasie gdy reprezentował Liverpool zdobył 60 bramek z czego większość z nich padała z rzutów karnych, jednak kilkukrotnie Neal zaprezentował swoje snajperskie umiejętności zachowując się jak rasowy napastnik. Jego bramka przeciwko Romie w 1984 roku w finale Pucharu Europy zapewniła Liverpoolowi walkę w zwycięskich rzutach karnych na ich własnej ziemi.

Siedem lat wcześniej na tym samym stadionie bez błędnie wykonał rzut karny w spotkaniu przeciwko Borussii Moenchengladbach, bramkę która ustaliła wynik 3:1 dla "The Reds" i tym samym zapewniła triumf w Pucharze Europy. W 1985 roku przeszedł do Boltonu. Następnie był trenerem w Coventry.