player
ARS
Arsenal
Premier League
15.07.2020
21:15
LFC
Liverpool
 
Osób online 74

Jürgen Klopp

Stanowisko Menedżer
Narodowość niemiecka
Data urodzenia 1967-06-16
Miejsce urodzenia Stuttgart, RFN
W LFC od 2015

Opis

Jürgen Klopp przybył do Liverpoolu z bogatą historią swoich osiągnięć oraz z reputacją jednego z tych menadżerów, którzy preferują podejście przyszłościowe w procesie prowadzenia drużyny. Niemiec w swoim CV może pochwalić się dwukrotnym mistrzostwem Bundesligi, Pucharem Niemiec i doprowadzeniem drużyny do finału Ligi Mistrzów UEFA. Wszystko to osiągnął w trakcie siedmiu lat na stanowisku menadżera Borussii Dortmund.

Obecnie, po krótkim okresie odpoczynku od futbolu, wprowadza swoje ekscytujące metody trenerskie na Anfield. Klopp swoją przygodę czynnego piłkarza rozpoczął, a właściwie także i zakończył, w FSV Mainz. Spędził w tym klubie całą swoją karierę, a na emeryturę udał się w wieku 34 lat.

On sam przyznaje, że nie był najbardziej utalentowanym zawodnikiem na świecie. Udało mu się jednak odnajdować się na murawie dzięki umiejętności dobrego rozumienia wydarzeń, które miały miejsce w trakcie meczu.

- Nigdy nie byłem w stanie przenieść na boisko tego, co działo się w mojej głowie – powiedział.

- Miałem talent zawodnika piątej ligi, a umysł na poziomie Bundesligi. Efektem była kariera w drugiej lidze.

Ta umiejętność wykorzystywania swojego boiskowego doświadczenia objawiła się także w tym, że w trakcie kariery zmieniał swoją role na murawie – od napastnika do środkowego obrońcy na jej końcowym etapie. W efekcie ma na swoim koncie ma ponad 300 występów na profesjonalnym poziomie. Okazało się to również idealnym przygotowaniem do pracy w roli trenera. Menadżerem został w 2001 r. od razu po zawieszeniu butów na kołku. Zasiadł wtedy na ławce trenerskiej klubu, dla którego grał przez ostatnie 11 lat.

Przez całą piłkarską karierę, a także ogólnie w swojej historii, FSV Mainz miało różne problemy w zaistnieniu na wyższych szczeblach rozgrywek piłkarskich w Niemczech. W pewnym momencie Klopp otrzymał jednak szansę, żeby osobiście spróbować zmienić ten stan rzeczy, już jako menadżer. Pochodzący ze Stuttgartu boss zakończył 41-letni okres oczekiwania na Bundesligę i w swoim trzecim sezonie za sterami klubu wprowadził go do piłkarskiej elity Niemiec.

Przez trzy sezony Mainz utrzymywało się w Bundeslidze i pomimo faktu, że w pewnym momencie spadli, Klopp i tak zbudował sobie reputację świetnego szkoleniowca. W rezultacie nie było żadnym zaskoczeniem, kiedy w 2008 r. po jego usługi zgłosiła się Borussia Dortmund, która szukała rozwiązania mogącego wprowadzić zespół na pozycję wyższą niż 13. w ostatnim sezonie.

Klopp najpierw ustabilizował drużynę, a następnie doprowadził piłkarzy z Westfalenstadion do szóstego i piątego miejsca odpowiednio w swoim pierwszym i drugim sezonie u sterów. Później poprowadził swój zespół do dwóch mistrzostw kraju z rzędu. Te sukcesy, poparte wygraną Pucharu Niemiec w sezonie 2011/12, przywróciły klub z Dortmundu do piłkarskiej elity. Klopp z kolei w piątym roku swoich rządów zaczął udowadniać, że potrafi się także odnaleźć na arenie europejskiej.

W sezonie 2012/13 Borussia Dortmund dotarła do finału Ligi Mistrzów UEFA, który przegrała z Bayernem Monachium. Porażka z rywalem dysponującym znacznie pokaźniejszymi zasobami kadrowymi nie zaszkodziła zbytnio reputacji Kloppa. Wynikało to z faktu, że w główniej mierze uwagi świata futbolu nie przyciągały osiągnięcia Borussii, ale intensywny pressing i ofensywny styl gry, który prezentowali jej piłkarze w drodze do swoich sukcesów.

Sam Klopp wyjaśniał to w ten sposób:

- To, co kocham, to nie jest łagodny futbol. Futbol walki – to lubię.

- Nazywamy to w Niemczech „angielskim futbolem”. Deszczowy dzień, trudne boisko, wszyscy piłkarze są umorusani na twarzach i przez następne cztery tygodnie nie mają siły wyjść na boisko.

Przyjechał do Liverpoolu z nadzieją zaaplikowania swojego podejścia w ojczyźnie ukochanej przez niego filozofii piłki nożnej. Pierwszy sezon pod wodzami Kloppa był ekscytujący i w jego trakcie można było zobaczyć bardzo obiecujące mecze i występy drużyny.

W ostatecznym rozrachunku Liverpool przegrał wprawdzie finał Capital One Cup i finał w Ligi Europy, jednak pomimo tego w trakcie tamtej kampanii było wiele momentów, które dają powód do dużego optymizmu. Jednym z nich była droga The Reds do finału Ligi Europy w Bazylei. W trakcie tej podróży odbył się pojedynek, który będzie uznawany za jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakiego świadkami byli kibice zgromadzeni na Anfield. W meczu przeciwko byłemu klubowi Kloppa – Borussii Dortmund – Liverpool odwrócił losy spotkania, będąc w sytuacji wydawałoby się bez wyjścia.

W dniu 8 lipca 2016 r., kiedy Liverpool szykował się do startu okresu przygotowawczego, klub ogłosił światu, że Jürgen Klopp oraz jego asystenci: Željko Buvač i Peter Krawietz, podpisali nową, długoterminową umowę.

Ten dowód wiary w zespół został nagrodzony, gdy Liverpool zakończył sezon w pierwszej czwórce Premier League zapewniając sobie tym samym miejsce w kwalifikacjach Ligi Mistrzów.

Odrodzenie zespołu można było obserwować w kolejnym sezonie, gdy The Reds dotarli do finału Ligi Mistrzów i ponownie zajęli miejsce w Top Four Premier League