ATA
Atalanta
Europa League
18.04.2024
21:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 1060

Trener: Brendan Rodgers

Era 2012-2015
Data urodzenia 1973-01-26
Miejsce urodzenia Carnlough, Irlandia Północna
Inne kluby Watford, Reading, Swansea

Życiorys

Brendan Rodgers urodził się 26 stycznia 1973 roku w Carnlough, w Północnej Irlandii. Swoją edukację rozpoczął w Ballymenie, gdzie jako młodzik zaczął grać w barwach lokalnej drużyny.

W 1990 przeniósł się do Anglii. Rozpoczął tam występy jako gracz Reading, ale jego karierę szybko zakończyła kontuzja. Rodgers podczas roku spędzonego w tym klubie nie zdołał zaliczyć ani jednego występu w angielskiej piłce.

Pomimo zakończenia kariery w tak młodym wieku, Rodgers nie zdecydował się na spędzenie reszty życia poza futbolem.

Chętnie wrócił do gry w zupełnie innej roli. W 1995 roku wezwał go jego dawny klub Reading. Północny Irlandczyk spędził tam następne dziewięć lat pracując w roli menedżera akademii, gdzie często przychodziło mu szlifować talenty nie wiele młodsze od siebie. W 2004 roku człowiek, który przez prawie dekadę odnajdywał i doskonalił piłkarskie talenty, został tym razem sam odnaleziony przez samozwańczego 'the Special One'.

Jose Mourinho zobaczył w Rodgersie potencjał i sprowadził go do Chelsea, aby odegrał kluczową rolę w klubowej rewolucji po przyjściu Romana Abramowicza. Do 2006 roku Północny Irlandczyk zaimponował w wystarczającym stopniu, żeby zasłużyć na posadę zespołu rezerw Chelsea w Cobham.

Dwa lata później Rodgers wykonał krok wzwyż w hierarchii zarządzania, ale jednocześnie krok niżej w rozgrywkach ligowych – został menedżerem Watford, zespołu grającego w Championship. Szerszenie zatrudniły go, aby zastąpił odchodzącego Aidy'ego Boothroyda, po którym klubem sterował tymczasowy trener Malky Mackay.

Północny Irlandczyk zanotował burzliwy start rozgrywek 2008/09, ale zdołał uspokoić sytuację po przekonującej grze w końcówce sezonu i zajął z Watford trzynaste miejsce w tabeli.

Następnym miejscem w karierze Rodgersa było dobrze znane mu Reading. Klub, który zakontraktował go jako młodzika, potem jako młodego trenera, tym razem zdecydował się na powierzenie mu stanowiska menedżera.

Pomimo dobrego startu sezonu, Północny Irlandczyk rozstał się z tym zespołem w grudniu 2009 roku, ale siedem miesięcy później powrócił do trenowania i objął stery Swansea.

W przeciągu roku Łabędzie powróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej zostając pierwszym klubem z Walii grającym w Premier League od czasu jej założenia w 1992 roku.

Rodgers poprowadził Swansea do trzeciego miejsca w Championship wcielając w życie piękny futbol oparty na posiadaniu piłki.

Łabędzie pokonały Nottingham Forrest 3-1 w półfinałach fazy play-off i 30 maja 2011 roku zmierzyły się na Wembley z byłym klubem Brendana, Reading.

Hat-trick Scotta Sinclaira znacząco przyczynił się do dramatycznej wygranej 4-2, która zapewniła młodemu menedżerowi i jego zespołowi awans do Barclays Premier League.

Jeżeli ktoś w tym momencie myślał, że to było wyzwanie ponad ich siły, to był w błędzie. Swansea zrobiło naprawdę wiele, aby przekonać niedowiarków.

Po zameldowaniu się w Premier League, styl Swansea był obiektem zachwytu komentatorów i okazał się ligową rewelacją.

Płynny, agresywny, przyjemny dla oka futbol oparty na posiadaniu piłki, skupiający się na opanowaniu przy wymianie podań i natychmiastowym wsparciu kolegów przy utracie posiadania, zafascynował publiczność od pierwszego do ostatniego meczu sezonu.

W przeszłości różne zespoły awansowały do Premier League i robiły początkowo dobre wrażenie. Często zaliczały kilka pamiętnych zwycięstw i udawało im się kończyć sezon na przyzwoitej pozycji w tabeli, na pierwszy rzut oka poza ich potencjalnym zasięgiem. Swansea skończyło ligową kampanię 2011/12 na 11. miejscu.

Ale niewiele, jeśli nie żaden z tych zespołów nie uzyskał awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej i nie zaprezentował tak imponującego stylu gry w tak przekonujący sposób i z taką konsekwencją jak Walijczycy.

Łabędzie były porównywane pod względem filozofii gry w piłkę do samej Barcelony.

Zespół uświetnił swój sezon zwycięstwami nad Arsenalem i późniejszymi mistrzami - Manchesterem City, który został pokonany w marcu za sprawą wspaniałego strzału Luke'a Moora. Gol Danny'ego Grahama dający zwycięstwo w ostatnim meczu ligowej kampanii z Liverpoolem idealnie podsumował wspaniały rok dla Swansea.

Podwyższył on reputację Rodgersa do tego stopnia, że od tej pory był wymieniany jako jeden z najlepszych młodych trenerów piłki nożnej. Dlatego nie było wielkim zaskoczeniem, gdy Liverpool wyraził zainteresowanie jego usługami po rozstaniu się z Kennym Dalglishem latem 2012 roku.

Rodgers zaczął pracę na Anfield 1 czerwca i obrał za cel przywrócenie klubowi dawnej chwały zarówno w Anglii jak i w Europie.

Ofensywna filozofia menadżera miała znakomite odzwierciedlenie w sezonie 2013/2014, kiedy Luis Suarez został królem strzelców i najlepszym piłkarzem Premier League, zaś Liverpool zdobył wicemistrzostwo kraju przegrywając minimalnie na finiszu z Manchesterem City.

Brendan został nagrodzony w maju 2014 roku nowym długoterminowym kontraktem. Niestety kolejna kampania zakończona została niepowodzeniem w postaci odpadnięcia z fazy grupowej Ligi Mistrzów, braku sukcesów w krajowych pucharach, a także zaledwie 6 lokatą w lidze.

Zarząd postanowił jednak zaufać Rodgersowi, który rozpoczął z Liverpoolem sezon 2015/2016. Po serii słabych występów drużyny, w październiku 2015 roku został zwolniony przez władze klubu.