ATA
Atalanta
Europa League
18.04.2024
21:00
LIV
Liverpool
 
Osób online 1055

Trener: George Kay

Era 1936-1951
Data urodzenia 1891-09-21
Miejsce urodzenia Luton Town, Southampton
Inne kluby Southampton

Trofea

  • Mistrzostwo Ligi 1946/1947

Życiorys

Jako zawodnik George Kay zaczął karierę trzema występami dla Bolton w 1910/11 zanim został kapitanem klub z ligi Irlandzkiej - Belfast Celtic. Wrócił do Anglii w 1919, by stać się kluczowym piłkarzem West Hamu United i kapitanem The Hammers' w 'Whit Hours' FA Cup Final w 1923. Kay dołączył do Liverpoolu po pięciu latach odpowiedzialności za Southampton i jako trener pozyskał zawodnika, legendę Liverpoolu, Billy'ego Liddella.

Ponadto sprowadził bardzo młodego Boba Paisley’a z Bishop Aukland, za którego kibice klubu powinni być na wieki wdzięczni. Pozyskał też legendarnego Alberta Stubbinsa z Evertonu. Kay poprowadził The Reds do mistrzostwa w 1946-47, i poprowadził drużynę do zwycięstwa w Senior Cup wygrywając w finale z lokalnym rywalem - Evertonem i dwa inne miejscowe puchary. Jego trenerska kariera na Anfield została przerwana przez wojnę i mógł osiągnąć więcej. Niesłusznie został przeoczony przez osiągnięcia Shankly'ego i jego protegowanego Paisley'a, ale faktycznie był nadzwyczajnym i zdolnym trenerem i nie dużo brakło, by wygrał FA Cup w 1950 grając przeciw Arsenalowi.

Znakomicie zaplanował atak na pierwsze powojenne mistrzostwo biorąc zespół w podróż do USA i Kanady, gdzie grali przeciw przeciętnemu przeciwnikowi, ale z olbrzymim poparciem. W zakończonym przez ciężką zimę w lipcu sezonie szło mu nie źle. Kay umarł przedwczesną śmiercią w 1965. Po tym jak zmarł, Billy Liddell powiedział: „Jeżeli kiedykolwiek człowiek poświęcił swoje życie dla klubu, George Kay tak zrobił dla Liverpoolu.”