LIV
Liverpool
Towarzyski
24.07.2024
05:30
BET
Real Betis
 
Osób online 1161

Kartka z historii


"Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia lub śmierci. To głupcy. Jest o wiele ważniejsza." Nie jest zagadką kto jest autorem tej uwagi, oczywiście jest to Bill Shankly.

Dzięki Shanks za salwy śmiechu

To bardzo sugestywnie pokazuje co znaczy ta najwspanialsza gra na świecie dla człowieka, którego przejście na emeryturę zostało ogłoszone wczoraj. Nadal nie mogę uwierzyć w ten komunikat. Będzie mi go brakować prawie tak bardzo, jak będzie go brakować samemu Liverpoolowi. Przez lata moim hobby było kolekcjonowanie anegdot, powiedzonek Shankly’ego czy innych wydarzeń z jego udziałem. Nadszedł czas, żeby opowiedzieć wam o kilku…

Kiedy spytałem się go ostatnio co sądzi o Brianie Cloughie, on odpowiedział: "on jest gorszy niż deszcz w Manchesterze, chociaż Bóg od czasu do czasu wstrzymuje deszcz."

W niedzielne popołudnie w trakcie sezonu usadowił się w fotelu i powiedział do swojej żony: "Nessie, włącz Third Division." Po raz pierwszy, kiedy tak powiedział, Nessie chciała dowiedzieć się co ma na myśli. A on odpowiedział: "ITV - Allisona i Clougha."

Znakomity na trawie

Liverpool F.C. często otrzymywał prośby od wdów, proszących o pozwolenie rozsypania prochów ich zmarłych mężów na murawie Anfield - zwłaszcza w polu karnym the Kop. Shankly przyznaje, że zdarza się to od czasu do czasu, ale nienawidzi powiadamiać je o tym, że "Kevin Keegan na trawie jest znakomity, ale po kolana w popiele nie ruszałby się zbyt dobrze."

Na kolacji wydanej na cześć Shankly’ego, Jan Van Praag, prezes Ajaksu podniósł się, żeby zaprezentować mu wartą 200 funtów biało-niebieską porcelanę z Delft. Shanks spojrzał na nią, podziękował mu, ale potem wyszczerzył zęby i powiedział: "Wolałbym, żeby była biało-czerwona." (W Delft od setek lat tradycyjnie wykonuje się porcelanę biało-niebieską, przyp. M).

Shankly zalecił swojemu sztabowi, żeby pilnowali młodego, utalentowanego pomocnika o żałośnie szczupłym ciele, który przeszedł na specjalną dietę. Trzy miesiące później w połowie sezonu chłopak pojawił się w jego biurze, żeby ogłosić, że chce się szybko ożenić. Rozwścieczony Shankly wezwał swój cały sztab, wskazał na zawodnika i powiedział: "Zobaczcie coście narobili z tym całym mięsem, mlekiem, Guinnessem i tłustymi puddingami. Stworzyliście potwora seksu."

Przyjrzyj się

On zawsze był nastawiony na cechy fizyczne zawodnika. "Dwie dobre nogi, dobry w powietrzu, a przy tym duży" - to jeden z ideałów Shankly’ego. Zawodnikiem Liverpoolu, którego najbardziej podziwiał za warunki fizyczne był środkowy obrońca Ron Yeats. "Powinieneś zobaczyć tego człowieka rozebranego." - powiedział raz do mnie z entuzjazmem. "To kolos. Bierze teraz prysznic w szatni. Idź i przyjrzyj mu się."

Godne uwagi są też jego niektóre międzynarodowe postępki, takie jak ten, kiedy Ajaks strzelił Liverpoolowi pięć goli w Amsterdamie, a Shankly później oskarżył mistrzów Holandii o granie defensywnego futbolu. "Poszli do przodu tylko pięć razy" - powiedział.

Najlepszy Zawodnik

Tom Finney był dla niego najlepszym zawodnikiem wszechczasów. Dlatego zaskoczeniem jest, gdy pozostał on spokojny, kiedy ktoś niedawno zauważył, że Tony Curie z Sheffield United jest równie dobrym zawodnikiem, jak wielki Tom. "Z pewnością jest" - powiedział Shanks - "ale Tom Finney ma teraz 52 lata."

Jego postawę względem dyrektorów można uznać za nietolerancyjną. Kiedyś, kiedy opowiadał mi o jednym z nich, zauważyłem, że wspomniany mężczyzna stał obok nas i wszystko słyszał. Zagestykulowałem mu to szaleńczo. Shanks odwrócił się, żeby spojrzeć na mężczyznę rzucającego na niego złowieszcze spojrzenie i nie zniżając głosu powiedział: "Tak, masz rację. To ten cholerny idiota."

Shankly był osobiście odpowiedzialny za tabliczkę, która jest ostatnią rzeczą, jakiej dotykają zawodnicy zanim wyjdą z tunelu na boisko Liverpoolu. Napisane jest na niej: This is Anfield. On mówi: "To przypomina naszym zawodnikom gdzie są, a innych ostrzega."

Frank McGhee

13 lipca 1974

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (0)

Pozostałe aktualności

Niepewna przyszłość Tsimikasa  (0)
22.06.2024 18:35, Vladyslav_1906, thisisanfield.com
AFCON a najbardziej intensywny miesiąc ligowy  (0)
22.06.2024 18:33, Wiktoria18, thisisanfield.com
Van Dijk i Koeman krytykują Taylora i Atwella  (0)
22.06.2024 18:14, A_Sieruga, thisisanfield.com
Podsumowanie siedmiu lat Salaha w klubie  (1)
22.06.2024 15:01, Bartolino, liverpoolfc.com
Van Dijk i Gakpo z kompletem minut dla Holandii  (4)
22.06.2024 08:04, A_Sieruga, liverpoolfc.com
Wright o słabym początku Trenta  (0)
22.06.2024 01:12, B9K, thisisanfield.com
Liverpool zagra z Sevillą na Anfield  (5)
21.06.2024 11:35, Bajer_LFC98, liverpoolfc.com
Macca z asystą dla Argentyny  (0)
21.06.2024 10:53, Margro1399, liverpoolfc.com