05.05.2024
17:30

Osób online 986

Man City - LFC: Statystyki

Liverpool wyrówna dziś rekord Arsenalu, który podobnie jak the Reds mierzył się w półfinale Pucharu Ligi już 14 razy. Za pośrednictwem oficjalnej strony klubu prezentujemy Państwu pozostałe statystyki, które przygotował Ged Rea.

Liverpool w Pucharze Ligi: 209 meczów, 125 wygranych, 42 remisy, 42 porażki.

Mecze bezpośrednie: 2 zwycięstwa Liverpoolu, 1 zwycięstwo Manchesteru City, 1 remis.

Do tej pory obie drużyny były wylosowane razem trzykrotnie:

1969-70: 3. runda, Man City 3 : 2 Liverpool (A. Evans, Graham)

1980-81: półfinał, pierwszy mecz: Man City 0 : 1 Liverpool (R. Kennedy). Rewanż: Liverpool 1 (Dalglish) : 1 Man City.

1995-96: 3. runda, Liverpool 4 (Scales, Fowler, Rush, Harkness) : 0 Man City.

To pierwszy półfinał od sezonu 2005/2005, kiedy to the Reds pokonali Watford 1:0 u siebie i na wyjeździe, a obie bramki zdobywał Steven Gerrard.

Liverpool zdobywał to trofeum siedem razy, po raz ostatni 2003 roku, gdy w finale w Cardiff pokonał 2:0 Manchester United. Tym razem będą liczyć na rekordowy, 11. finał ze swoim udziałem.

The Reds wygrywali ostatnie trzy potyczki w tej fazie pucharu: z Crystal Palace (2001), Sheffield United (2003) i Watford dwa lata później.

Ostatnią drużyną, która pokonała ich na tym etapie rozgrywek było w 1998 roku Midlesbrough.

W każdym z czterech ostatnich półfinałów, rywalem Czerwonych były zespoły z drugiej klasy rozgrywkowej. Po raz ostatni mierzyli się z zespołem Premier League, gdy w 1995 roku grało tam jeszcze Crystal Palace. Wówczas, w każdym ze spotkań po jednym golu zdobywał Robbie Fowler, dając Liverpoolowi zwycięstwo 2:0 w dwumeczu.

Liverpool wygrywał dziewięć z ostatnich 11 półfinałów Pucharu Ligi, w których brał udział.

Ostatni zespół z najwyższej ligi, który pokonał the Reds w tej fazie to Queens Park Rangers (1986).

Inna porażka Liverpoolu miała miejsce w potyczce z Nottigham Forest w 1980 roku.

Za każdym razem, gdy the Reds odpadali w półfinale, nie udawało im się zdobyć gola na wyjeździe.

Na Anfield nie przegrali żadnego z 13 półfinałowych spotkań, a osiem z nich wygrali.

Jedynym zawodnikiem, który zdobył w Pucharze ligi hat-tricka przeciwko LFC był Julio Baptista z Arsenalu. W 2007 roku podczas meczu wygranego przez Kanonierów 6:3, czterokrotnie wpisywał się na listę strzelców.

Liverpool zdobywał w tych rozgrywkach 14 hat-tricków, a ostatni miał miejsce w 2007 roku. Jego autorem w wygranym 4:2 meczu z Reading był Fernando Torres.

The Reds nie udało się zdobyć bramki w zaledwie jednym z ostatnich 42 spotkań Pucharu Ligi. Był to wyjazdowy mecz z Chelsea w grudniu 2007 roku.

Liverpool dotarł do tej fazy rozgrywek, pokonując w 2. rundzie Exeter 3:1 (bramki Luisa Suareza, Maxiego i Andy'ego Carrolla) oraz Brighton 2:1 (Craig Bellamy, Dirk Kuyt).

W 4. rundzie odesłali z kwitkiem Stoke, a dwa gole na Britannia Stadium zdobywał Suarez. Urugwajczyk po raz pierwszy zdołał wpisać się na listę strzelców dwa razy w jednym meczu.

W ćwierćfinale pokonali na Stamford Bridge Chelsea 2:0, a wygraną dały trafienia Maxiego i Martina Kelly'ego (pierwsze w karierze). Oba gole padły w odstępie zaledwie sześć minut w drugiej części meczu.

To piąty z rzędu wyjazdowy mecz Liverpoolu w Pucharze Ligi. Jeszcze nigdy nie rozegrali tak wiele spotkań poza Anfield.

W meczu z Chelsea the Reds zachowali dopiero drugie czyste konto w ostatnich 13 pucharowych potyczkach.

W tegorocznych rozgrywkach w barwach Liverpoolu grało 23 zawodników, a miejsce w wyjściowej jedenastce na każdy z meczów znajdowało się tylko dla Pepe Reiny, Jaya Spearinga i Maxiego.

Liverpool przed ośmioma dniami przegrał ligowe spotkanie z City 3:0, a zdobywcy bramek to Sergio Aguero, Yaya Toure i James Milner (rzut karny). 17 minut przed końcowym gwizdkiem czerwoną kartkę obejrzał Gareth Barry.

W pierwszej części sezonu bezpośredni mecz zakończył się remisem 1:1. Po strzale Charliego Adama, piłka odbiła się od Joleona Lescotta i wpadła do bramki, choć jeszcze dwie minuty wcześniej to goście prowadzili dzięki trafieniu Vincenta Kompany'ego. Mario Balotelli spędził na boisku zaledwie 18 minut, zanim odesłano go do szatni z czerwoną kartką.

W 13 meczach, jakie Maxi zaczynał w wyjściowym składzie, Argentyńczyk zdobył jedenaście goli.

Martin Skrtel stanie dziś przed szansą na odnotowanie 150. występu w barwach Liverpoolu.

Steven Gerrard nie rozpoczął od pierwszych minut meczu Pucharu Ligi od października 2007 roku, gdy zdobył bramkę w wygranym 2:1 spotkaniu z Cardiff City.

Liverpool zwyciężył w jednej z ostatnich czterech wyjazdowych potyczek we wszystkich rozgrywkach. Mowa o meczu z Aston Villą, 18 grudnia (padły wówczas jedyne gole).

The Reds nie zdołali zdobyć bramki w połowie z 10 ligowych wyjazdowych gier w tym sezonie, ale w pucharze wpisywali się na listę strzelców za każdym razem.

Liverpool w sześciu ostatnich wyjazdach na Etihad Stadium zaledwie raz strzelił gola. Miało to miejsce w październiku 2008 roku, kiedy Czerwoni wygrali 3:2, a pośród strzelców znajdował się Dirk Kuyt.

Dzisiejszy półfinał będzie siódmym z udziałem City. Trzy z nich wygrali, a puchar zdobywali dwukrotnie.

W 1970 roku pokonali w dwumeczu Manchester United 4:3, a w finale okazali się lepsi od West Bromu.

Cztery lata później zwyciężyli z Portsmouth 3:1, ale w decydującym meczu musieli uznać wyższość Wolves (2:1).

W 1976 roku pokonali 4:1 Middlesbrough, a w finale na Wembley zwyciężyli 2:1 z Newcastle.

City przegrało półfinał ze Stoke w sezonie 1963/64, Liverpoolem w 1981 i przed dwoma laty. Wówczas ich rywalem był Manchester United. Pomimo wygranej u siebie 2:1, dwumecz zakończył się wynikiem 4:3 dla United.

Dokonania Manchesteru City w tegorocznym Pucharze Ligi:

3. runda: wygrana z Birmingham 2:0 u siebie (Hargreaves, Balotelli).

4. rudna: zwycięstwo 5:2 z Wolves po golach Johnsona, Nasriego, Dzeko (2) i samobójczym trafieniu De Vriesa.

5. runda: Arsenal 0:1 City (Aguero).

W ubiegłym sezonie odpadli już w pierwszej fazie rozgrywek, przegrywając na The Hawthorns 2:1 z West Bromem.

Pięciu piłkarzy City rozpoczynało od pierwszych minut wszystkie pucharowe mecze. Są to Costel Pantilimon, Aleksandr Kolarov, Stefan Savic, Pablo Zabaleta i Kolo Toure.

Sergio Aguero zdobył sześć bramek w ostatnich siedmiu spotkaniach na własnym boisku.

City przegrało dwa z ostatnich trzech meczów i trzy z ostatnich siedmiu. Wcześniej byli niepokonani przez 20 spotkań ligowych i pucharowych.

W tym sezonie dwa razy tracili trzy gole, za każdym razem podczas spotkań z Manchesterem United (Tarcza Wspólnoty i FA Cup).

W niedzielę przez 78 minut musieli radzić sobie w dziesiątkę z powodu czerwonej kartki dla Vincenta Kompany’ego. Przegrali ze swoimi lokalnymi rywalami 3:2 i odpadli z FA Cup.

Kompany to drugi piłkarz City w ostatnich dwóch meczach, który musiał przedwcześnie opuścić boisko. Pierwszy to Gareth Barry.

Roberto Mancini tylko raz jako menedżer mierzył swoje siły z Liverpoolem w dwumeczu.

W 2008 roku jego Inter Milan przegrał 3:0, a Liverpool awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Strzelcy w tym sezonie (Puchar Ligi w nawiasach):

Liverpool: Suarez 8 (3), Bellamy 6 (1), Carroll 4 (1), Maxi 4 (2), Gerrard 3 (0), Adam 2 (0), Skrtel 2 (0), Downing 1 (0), Henderson 1 (0), Johnson 1 (0), Kelly 1 (1), Kuyt 1 (1), Shelvey 1 (0), samobójcze 3 (0).

City: Aguero 17 (1), Dzeko 13 (2), Balotelli 11 (1), A. Johnson 6 (1), Silva 6 (0), Y. Toure 6 (0), Kolarov 3 (0), Nasri 3 (1), Kompany 2 (0), Milner 3 (0), Barry 1 (0), Hargreaves 1 (1), Lescott 1 (0), Richards 1 (0), Savic 1 (0), samobójcze 2 (0).