17:30

Osób online 1016

Liverpool - Wigan: Statystyki

Tuż przed sobotnim pojedynkiem Liverpoolu z Wigan Athletic w ramach Barclays Premier League, oficjalna strona klubu opublikowała 20 wspaniałych statystyk przygotowanych przez klubowego statystyka, Geda Reę.

W poprzednim sezonie na Anfield Wigan wygrało 2:1. W pierwszej połowie Shaun Maloney strzelił karnego do bramki przy krańcu Anfield Road, a Luis Suarez wyrównał. W 63. minucie zwycięskiego gola strzelił Gary Caldwell.

Liverpool po raz ostatni pokonał Wigan w grudniu 2009 roku. Tylko pięciu zawodników (Pepe Reina, Jamie Carragher, Martin Skrtel, Daniel Agger i Steven Gerrard) spośród jedenastu, którzy rozpoczynali tamten mecz, pozostało na Anfield.

W ostatnim domowym spotkaniu ligowym przeciwko Newcastle, Steven Gerrard stał się 10 zawodnikiem, który rozegrał 600 spotkań i 6 na liście najmłodszych spośród nich.

W 9 ostatnich pojedynkach przeciwko the Latics, The Reds tylko raz zachowali czyste konto.

Największe zwycięstwo nad Athletic, Liverpool osiągnął notując wynik 4:0 w grudniu 2006 roku. Dwie bramki strzelił wtedy Craig Bellamy, jedną Dirk Kuyt, a jedna padła po samobójczym strzale Lee MacCullocha. Wszystkie gole wpadły do bramki w pierwszej połowie.

W lutym tego roku, w meczu z the Latics, Raheem Sterling, w wieku 17 lat i 107 dni został drugim najmłodszym debiutantem w klubie.

Steve Staunton to jedyny zawodnik Liverpoolu, który zdobył hat-tricka przeciwko Wigan. Dokonał tego wchodząc na murawę w drugiej połowie w październiku 1989 roku w Pucharze Ligi.

Luis Suarez rozegrał w tym sezonie 973 minuty i zdobył 8 ligowych goli. W poprzednim sezonie rozegrał w sumie 2192 minuty.

W ostatnią niedzielę w meczu przeciwko Chelsea, Suarez stał się piątym zawodnikiem Liverpoolu w erze Premier League, który strzelił gole w czterech wyjazdowych meczach. Pozostałymi są Ian Rush, Robbie Fowler, Michael Owen i Steven Gerrard.

The Reds nie otrzymali żadnego rzutu karnego w ostatnich 22 meczach w lidze i pucharze. Wszystkie trzy ostatnie nie lądowały w bramce. Ostatni z nich był pudłem, a jego wykonawcą Stewart Downing w meczu przeciwko Chelsea w maju.

Sędzią, który przyznał Liverpoolowi ten rzut kany był Kevin Friend, który po raz pierwszy od tego czasu zagwiżdże w spotkaniu the Reds.

Spośród wszystkich klubów grających obecnie w Premier League, Wigan może poszczycić się najdłuższą passą 5 nieprzegranych meczów z Liverpoolem i stratą tylko 3 goli w tym okresie.

Jako menadżer, Roberto Martinez przegrał tylko jeden z sześciu meczów z Liverpoolem.

W ostatnim sezonie Wigan ukończyło rozgrywki na 15 miejscu w tabeli. Ich najlepszy wynik to miejsce 10 w latach 2005-2006. Obecny sezon jest ich już 8 sezonem w Premier League i 51 punktów, które zebrali w tamtym sezonie pozostaje ich najwyższym wynikiem.

W tym sezonie wygrali dwa razy, zgarniając pełną pulę punktów w meczach z Southampton (2:0) i Tottenhamem (1:0).

W poprzednim sezonie sześć razy wygrywali na wyjeździe, notując tym samym o jedno zwycięstwo więcej niż na własnym boisku.

W zeszłym sezonie, kiedy w marcu pojawili się na Anfield, znajdowali się na samym dole tabeli. Po zwycięstwie 1:0 z Manchesterem United i 4:0 Newcastle na własnym stadionie, pokonali Arsenal na Emirates. Wygrali 7 z 9 ostatnich meczów sezonu, zapewniając sobie grę w Premier League w następnym.

Wigan zdobyło 10 goli w 14 ligowych meczach pomiędzy drużynami, ale trafiało do siatki 8 razy w 9 ostatnich spotkaniach z the Reds.

The Latics dwa razy w sezonie zachowali czyste konto – oba mecze były wyjazdowe.

Gole z tego sezonu (w nawiasie gole strzelone w lidze):

Liverpool: Suarez 11 (8), Gerrard 3 (2), Sahin 3 (1), Shelvey 3 (0), Downing 2 (0), Borini 1 (0), Coates 1 (0), Johnson 1 (0), Skrtel 1 (1), Sterling 1 (1), Wisdom 1 (0), samobójcze 3 (1).

Wigan: Kone 4 (4), Boselli 3 (0), Di Santo 3 (3), Gomez 2 (0), Ramis 2 (1), Boyce 1 (1), Figueroa 1 (0), McArthur 1 (1), McManaman 1 (0), Maloney 1 (1), Watson 1 (1).