LIV
Liverpool
Premier League
05.05.2024
17:30
TOT
Tottenham Hotspur
 
Osób online 931

Historia Premier League w jednej książce


To książka, która pozwoli spojrzeć na wielki świat Premier League z zupełnie nowej perspektywy! Michael Cox przeanalizował i spisał historię ligi od roku 1992, czyli jej założenia. O wielkich zmianach, ale też o malutkich taktycznych niuansach można przeczytać w jego książce „Premier League. Rozwój taktyki w najlepszej lidze świata”, która już 22 sierpnia ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa SQN. Rusza przedsprzedaż publikacji pod naszym patronatem!

Przedsprzedaż książki wystartowała właśnie TUTAJ.

- oszczędzasz ponad 10 zł

- wysyłka od 13 sierpnia – książka na długo przed premierą w Twoich rękach!

- atrakcyjne pakiety z książkami o Premier League

Od 22 sierpnia książki szukaj również w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Fragment książki:

Benítez nie przegapił zagrożenia ze strony Kaki – jak można było przewidzieć, obejrzał dziesiątki spotkań Milanu, a przedmeczowa odprawa taktyczna koncentrowała się na Brazylijczyku. Ale Alonso i Gerrard po prostu nie mogli sobie poradzić. „Nigdy w karierze nie spotkałem nikogo tak szybkiego z piłką przy nodze – zachłysnął się kapitan The Reds. – Kaká był jak błyskawica”. Milan wyszedł na prowadzenie już na początku spotkania po stałym fragmencie gry i golu Paolo Maldiniego i choć Liverpool długimi okresami był przy piłce, Włosi wspaniale grali z kontry. Kaká wpadał w wolną przestrzeń, którą stwarzali wychodzący na pozycje Andrij Szewczenko i Hernán Crespo, odciągając na boki środkowych obrońców Carraghera i Hyypię. Crespo zdobył dwie następne bramki. Zwłaszcza ta druga była wspaniała – Kaká przyjął podanie i samym obrotem z piłką pięknie minął Gerrarda, a następnie idealnie zagrał z głębi pola za plecy obrońców, co pozwoliło Crespo uderzyć z pierwszej piłki zewnętrznym podbiciem prawej nogi w długi róg. 3:0 i pozamiatane. W przerwie Carragher błagał partnerów o uniknięcie pogromu.

Potem przyszła pora na zmiany. Benítez chciał przejść na grę trójką obrońców, więc natychmiast powiedział Djimiemu Traoré, żeby poszedł pod prysznic, i wezwał Hamanna, wyjaśnił mu na tablicy jego zadanie (zatrzymać Kakę), a potem kazał wyjść Niemcowi na boisko, żeby się rozgrzał. Benítez planował zrobić kolejną zmianę i wpuścić Djibrila Cissé, dopóki jeden z członków sztabu nie przypomniał mu, że w połowie pierwszej odsłony wprowadził już Šmicera za kontuzjowanego Kewella i wykorzystanie wszystkich trzech zmian po 45 minutach byłoby dużym ryzykiem. Nagle fizjoterapeuta Liverpoolu oświadczył – ku wściekłości samego zawodnika – że prawy obrońca Steve Finnan może nie wytrzymać 90 minut i powinien zostać zmieniony. To zmusiło Beníteza do przywołania spod prysznica Traoré. Gdy obrońca gorączkowo próbował odnaleźć getry, których się pozbył, Hiszpan tłumaczył piłkarzom nowe ustawienie.

Na tablicy panował teraz zupełny chaos; kilku zawodników przypomina sobie przelotnie, że w wyjściowym ustawieniu na drugą połowę znalazło się 12 piłkarzy, choć według Beníteza było ich 10, zapomniał bowiem umieścić Luisa Garcíi na nowej pozycji w środku, po tym jak zdjął go z prawej strony. Gdy gracze Liverpoolu wyszli z powrotem na boisko, czekał na nim Hamann, którego zdumiał widok Traoré – wcześniej widział, jak Francuz idzie na wpół nagi pod prysznic – zajmującego swą pozycję w obronie.

Piłkarze twierdzą, że w tym zamieszaniu Benítezowi udało się wytworzyć atmosferę spokoju i pewności siebie. Co najważniejsze, Hiszpan przestawił drużynę na ustawienie 3-4-2-1: oczywisty wybór, by stępić siłę rażenia Milanu. Dawało to dodatkowego zawodnika z tyłu, co oznaczało, że wychodzący na pozycję Szewczenko i Crespo nie będą sprawiać tak wielu problemów, a w środku pomocy, gdzie Liverpool został zdominowany, gra będzie toczyła się czterech na czterech.

Nawet na skrzydłach została przywrócona równowaga: naturalny obrońca John Arne Riise mierzył się teraz na lewej stronie z nastawionym na atak Cafu, a Šmicer mógł grać nieco wyżej przeciwko Maldiniemu. Zważywszy, że Liverpool występował w podobnym ustawieniu na wyjeździe z Juventusem, Benítez z pewnością rozważał je przed finałem.

Nowy system skutecznie poskromił ofensywne zapędy Milanu, ale strzelić trzy gole udało się wyłącznie za sprawą Gerrarda. Z Hamannem za plecami kapitan The Reds ruszył do przodu, dając klasyczny jednoosobowy show w pomocy i napędzając Liverpool w nieprawdopodobnym pościgu. Pierwszego gola strzelił głową, przy drugim na chwilę zszedł na prawe skrzydło (co pozwoliło Šmicerowi ściąć do środka i uderzeniem z dystansu zdobyć drugą bramkę), a potem wpadł w pole karne i został sfaulowany przez Gattuso (strzał Alonso zatrzymał Dida, ale Hiszpan nie zmarnował okazji do dobitki). Przeczyło to logice; Liverpool zdobył trzy bramki w ciągu siedmiu minut przeciwko Milanowi, którego obronę – prawdopodobnie najbardziej przerażającą w dziejach Ligi Mistrzów – tworzyli Cafu, Jaap Stam, Alessandro Nesta i Maldini.

O książce:

Taktyczna historia Premier League!

Na początku lat 90. angielski futbol był fizyczny i twardy, opierał się przede wszystkim na agresji i sile. Drużyny grały klasycznym ustawieniem 4-4-2, mało który trener pozwalał sobie na taktyczne eksperymenty. Gdy w 1992 roku zrodziła się Premier League, nagle wszystko uległo radykalnej zmianie.

Michael Cox zabiera nas w fascynującą podróż przez angielskie stadiony. Pokazuje, jak tamtejsza liga na przestrzeni 25 lat wykazywała taktyczny postęp, tłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami i którzy piłkarze zupełnie odmienili futbol.

Od Manchesteru United Fergusona i Arsenalu Wengera, przez Chelsea Mourinho i Leicester Ranieriego, do Manchesteru City Guardioli. Od wielkich gwiazd lat 90., jak Cantona, Zola, Bergkamp, Owen, po znakomitych piłkarzy błyszczących w XXI wieku, jak Cristiano Ronaldo, Lampard, Henry, Gerrard, Agüero czy Kane.

Sentymentalna, porywająca, błyskotliwa taktycznie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Premier League!

Autor: Michael Cox

Tytuł oryginału: The Mixer: The Story of Premier League tactics, from Route One to False Nines

Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski

Data wydania: 22 sierpnia 2018

Cena okładkowa: 39,99 zł

Liczba stron: 352

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę LFC.pl!

Komentarze (0)

Pozostałe aktualności

Oficjalnie: Nowe domowe koszulki na sezon 2024/25!  (7)
02.05.2024 09:39, Zalewsky, liverpoolfc.com
Koniec sezonu dla Bobby'ego Clarka  (0)
01.05.2024 19:11, Margro1399, liverpool Echo
Achterberg po 15 latach opuści klub  (16)
01.05.2024 13:54, AirCanada, The Athletic
Carra: Każdy będzie miał ciężko po Kloppie  (0)
01.05.2024 13:17, AirCanada, Liverpool Echo
Neville: The Reds zaszli tak daleko, jak mogli  (0)
01.05.2024 10:29, B9K, Sky Sports
Czy odejście Salaha pomogłoby Arne Slotowi?  (3)
30.04.2024 19:41, Mdk66, The Guardian
Liverpool nie zorganizuje parady  (12)
30.04.2024 18:34, Bajer_LFC98, thisisanfield.com