21:00

Osób online 1444

One Man Show

Artykuł z cyklu Artykuły

Starcie Liverpoolu z Benfiką znalazło się w cieniu kontrowersyjnych decyzji arbitra głównego, Jonasa Erikssona. Poświęciłem kilka godzin pracy Szweda - obejrzałem mecz ponownie, by stworzyć analizę największych błędów w wykonaniu sędziego. Przed lekturą zaleca się zażycie melisy.

6. minuta meczu

Oczywisty faul na Ryanie Babelu. Noga Javiego Garcii nie dość, że była uniesiona zbyt wysoko, to jeszcze trafiła piłkarza Liverpoolu prosto w głowę. Wszystko na oczach arbitra, który nie odgwizdał nawet rzutu wolnego. Gra została zatrzymana dopiero 12 sekund później, gdy Holender wciąż nie podnosił się z murawy.

Obraz

29. minuta meczu

To wydarzenie miało miejsce kilka sekund przed faulem Luisao na Fernando Torresie. Babel wyraźnie złamał przepisy powalając Ramiresa. Arbiter nie odgwizdał rzutu wolnego - gdyby to zrobił, mecz potoczyłby się zupełnie inaczej.

Obraz

29. minuta meczu - chwilę później

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych decyzji meczu. Brzydki faul Luisao na Torresie, za który obrońca otrzymuje żółtą kartkę - i jest to decyzja słuszna, choć bardziej restrykcyjny sędzia mógłby od razu wyrzucić Brazylijczyka z boiska. Zaczyna się pyskówka z Babelem. Moja interpretacja jest taka: Holender powinien zobaczyć czerwoną kartkę za dwukrotne dotknięcie twarzy przeciwnika, Luisao natomiast - drugą żółtą za agresywną kłótnię. Arbiter postąpił zgodnie z moimi słowami. Szkoda tylko, że zapomniał o przepisach - dwie żółte równają się czerwonej... (Większość komentatorów tłumaczy Szweda domyślając się, że pokazanie kartonika ponownie było de facto pokazaniem go po raz pierwszy, bo gdy Jonas Eriksson ukarał obrońcę Benfiki za faul, ten tego nie zauważył. Według mnie nie ma możliwości, by przypominać komuś o otrzymaniu kartki... pokazując mu kartkę).

37. minuta meczu

Wrzutka Stevena Gerrarda przelatuje nad Dirkiem Kuytem i Davidem Luizem, a Julio Cesar piąstkuje piłkę prosto pod nogi Torresa, który strzela gola. Prawidłowego, choć Kuyt znajdował się na minimalnym spalonym. Nie brał jednak udziału w grze: nawet, gdyby nie było go przy Luizie, ten nie doskoczyłby do piłki; nawet, gdyby nie było go przed Cesarem, ten musiałby futbolówkę wypiąstkować w ten sam sposób. Mimo że znajdował się w groźnej pozycji, Holender nie złamał przepisów. Zrobiłby to, gdyby dotknął piłkę bądź w jakikolwiek sposób przeszkodził rywalowi w jej zagraniu.

Obraz

45. minuta meczu

Kuriozalna żółta kartka dla Emiliano Insui, który nie zagra przez nią w rewanżu. Argentyńczyk przytrzymywał Pablo Aimara przez 0,5 sekundy (!), a jego rodak, widząc, że nie dogoni piłki, nagle stanął w miejscu i zażądał rzutu wolnego. Z pewnością można dopatrzeć się w tej sytuacji minimalnego faulu, ale żółta kartka to ponury, prima-aprilisowy kawał szwedzkiego arbitra.

Obraz

49. minuta meczu

Tym razem Eriksson pomylił się na niekorzyść Benfiki. Piłka trafiła w rękę Lucasa znajdującego się w polu karnym Liverpoolu. Brazylijczyk pokazywał, że futbolówka trafiła go w szczękę. Sędzia tłumaczył gospodarzom, że odbiła się od jego klatki. Cóż za różnorodność.

Obraz

58. minuta meczu

Benfica otrzymuje zasłużony rzut karny. Ale jakim cudem Insua nie został ukarany? Miał już na koncie (co prawda niesłuszny) żółty kartonik - wyrzucenie z boiska powinno więc być formalnością. Tym bardziej, że wykroczenie kwalifikowało się na natychmiastową czerwoną kartkę.

Obraz

58. minuta meczu - chwilę później

Jedenastka przyznana Benfice za faul Insui: jeszcze przed dotknięciem piłki przez Cardozo w szesnastce Liverpoolu stoi dwóch graczy portugalskiego zespołu. Karny powinien być powtórzony.

Obraz

63. minuta meczu

Typowy faul na żółą kartkę w wykonaniu Luiza, który zobaczył kartonik już w 36. minucie - za wybicie piłki długo po gwizdku arbitra. Udział Brazylijczyka w spotkaniu powinien zakończyć się wraz z tym wejściem; zablokował Torresa - który wychodził na czystą pozycję do dośrodkowania - kolanem, dodatkowo stając na jego bucie.

Obraz

74. minuta meczu

Pepe Reina otrzymuje żółtą kartkę za grę na czas. Ile sekund upłynęło od jego pierwszego kontaktu z piłką do podbiegnięcia sędziego? 6. A ile czasu zajęło Reinie wykonanie autu bramkowego w innym fragmencie meczu? 22 sekundy. Wtedy nie został nawet ostrzeżony.

Obraz

79. minuta meczu

Cardozo wykonuje rzut karny, który da Benfice prowadzenie 2:1. Tak jak przy pierwszej jedenastce, w szesnastce Reiny znowu stoi gracz Benfiki, co ponownie ignorują: sędzia główny, sędzia liniowy i dodatkowy arbiter obserwujący grę zza linii końcowej.

Obraz

81. minuta meczu

Luiz jeszcze raz fauluje Torresa i znowu zasługuje na żółtą kartkę, która byłaby jego drugą w całym meczu. Sędzia Eriksson za brutalne wejście od tyłu nie odgwizdał nawet rzutu wolnego.

Obraz

Każdą sytuację możecie prześledzić na wideo - szczególnie faule Luiza stają się wtedy znacznie bardziej oczywiste i frustrujące. Cały mecz jest do pobrania stąd.

PS Trochę prywaty: w niedzielę 5-lecie mojego pobytu w redakcji. Z przerwami pracuję tu od 4 kwietnia 2005 roku. Pokażę Wam swój debiutancki tekst, bo jest w nim tylko jeden babol - była to zapowiedź meczu z Juventusem w Lidze Mistrzów. Miałem wtedy 12 lat.

(Ale tak tragicznego sędziowania jeszcze nie widziałem).

Autor: Piotr Czernicki-Sochal
Data publikacji: 02.04.2010 (zmod. 02.07.2020)