05.05.2024
17:30

Osób online 920

Chelsea - Liverpool: Statystyki

Brendan Rodgers powróci dziś na Stamford Bridge, by zmierzyć się ze swoim byłym klubem, Chelsea. Z tej okazji za pośrednictwem oficjalnej strony przedstawimy Państwu 30 najciekawszych statystyk dotyczących tego pojedynku.

W zeszłym sezonie drużyny spotykały się czterokrotnie, z czego w lidze wszystkie dwa spotkania zakończyły się zwycięstwem Liverpoolu.

Na Stamford Bridge padł wynik 2:1. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się w 33. minucie Maxi Rodriguez, dwadzieścia minut później wyrównał Daniel Sturridge, ale na trzy minuty przed końcem Glen Johnson po wspaniałym rajdzie zapewnił zwycięstwo the Reds.

W rewanżu na Anfield, zaledwie kilka dni po spotkaniu w finale Pucharu Anglii, Czerwoni zwyciężyli 4:1. Po niespełna pół godzinie gry prowadzili już 3:0 za sprawą samobójczego trafienia Michaela Essiena oraz goli Jordana Hendersona i Daniela Aggera. Rezultat mógł podwyższyć Stewart Downing, ale jego piłka po jego strzale z rzutu karnego wylądowała na słupku. Jedyną bramkę dla Chelsea zdobył Ramires, a gości ostatecznie pogrążył Jonjo Shelvey, który zdobył wówczas swojego pierwszego gola dla the Reds.

Obie drużyny spotkały się także w rozgrywkach pucharowych. W Carling Cup Liverpool zwyciężył 2:0 na Stamford Bridge po trafieniach Maxiego oraz Martina Kelly'ego, z kolei w finale Pucharu Anglii the Reds musieli już uznać wyższość piłkarzy z Londynu, którzy zwyciężyli 2:1 dzięki bramkom Ramiresa i Didiera Drogby. Honorowe trafienie dla Liverpoolu było autorstwem Andy'ego Carrolla.

The Reds trzykrotnie udawało się wygrać oba spotkania z Chelsea w Premier League - wszystkie w ostatnich czterech sezonach.

Nigdy nie udało się jednak pokonać Londyńczyków u siebie i na wyjeździe w trzech kolejnych kampaniach ligowych.

Wszystkie cztery zwycięstwa na Stamford Bridge w Premier League Czerwoni zawdzięczają przewadze jednej bramki. Ostatni raz, kiedy wygrali więcej niż jednym golem, miał miejsce w grudniu 1989 (5:2)

Pomimo ostatniej dobrej passy, Liverpool zdobył na wyjeździe zaledwie 16 z 60 możliwych punktów.

Czerwoni przegrali 11 z ostatnich 16 meczów na Stamford Bridge, wygrywając przy tym 4 z 22.

Liverpool ma szansę po raz drugi w historii wygrać drugi raz z rzędu na stadionie Chelsea. Ostatnio wydarzyło się to w sezonie 1974/75.

The Reds zdobywali gole w trzech z ostatnich czterech ligowych meczów, podczas gdy we wcześniejszych dziewięciu spotkaniach wyjazdowych udało się tego osiągnąć tylko w dwóch z nich.

Liverpool nie wygrał pięciu spotkań z Chelsea pod rząd od lat 1972-74.

W latach 2003-2007 Glen Johnson rozegrał w koszulce the Blues 72 mecze we wszystkich rozgrywkach, zdobywając cztery bramki.

Swojego ostatniego ligowego gola zdobył właśnie na tym stadionie, kiedy to rok temu Liverpool odnosił tu zwycięstwo.

Na Stamford Bridge w listopadzie 2008 w meczu ligowym debiutował Jordan Henderson. Jego Sunderland przegrał wówczas 0:5.

Steven Gerrard w swoich 33 występach przeciwko Chelsea zdobył jednego gola. Stało się to w październiku 2005, kiedy the Reds przegrali na Anfield 1:4.

Jamie Carragher ma na swoim koncie najwięcej występów w historii Liverpoolu przeciwko Chelsea (43). Analogicznie przedstawia się sytuacja zawodnika Chelsea, Franka Lamparda (36).

Ostatniego hat-tricka przeciwko Chelsea zdobył Patrik Berger, który dokonał tego w październiku 1997 na Anfield. Żadnemu zawodnikowi Liverpoolu nie udało się tego uczynić na Stamford Bridge.

The Reds pozostają w lidze niepokonani od pięciu spotkań. Ostania porażka miała miejsce we wrześniu z Manchesterem United.

Luis Suarez zdobył w tym sezonie siedem goli, przebywając na boisku przez 900 minut. W zeszłym sezonie na osiągnięcie tego rezultatu potrzebował 1977 minut.

W obecnych rozgrywkach Liverpoolowi nie udawało się zdobyć bramki po 71 minucie gry.

W ostatnich jedenastu ligowych meczach przeciwko the Reds, Chelsea zdobyła tylko siedem bramek.

Podczas pobytu na Anfield, Fernando Torres strzelił siedem goli w ośmiu występach przeciwko the Blues. Chelsea to zespół, przeciw któremu zagrał najwięcej i któremu to strzelił najwięcej bramek.

Jako zawodnik Chelsea nie zdołał w czterech występach przeciwko Liverpoolowi wpisać się na listę strzelców. Wszystkie te spotkania kończyły się przegraną the Blues.

Choć Chelsea wygrała siedem ze swoich pierwszych ośmiu spotkań, w ostatnich dwóch meczach the Blues zdobyli jeden punkt. W pięciu pierwszych meczach sezonu podopieczni Roberto di Matteo stracili zaledwie dwa gole - w ostatnich pięciu aż osiem.

W obecnym sezonie bramki dla Chelsea zdobywało 14 różnych zawodników, zaledwie jeden mniej niż w zeszłych rozgrywkach.

Juan Mata strzelił siedem bramek w ostatnich dziewięciu występach ligowych i pucharowych.

Arbitrem spotkania będzie Howard Webb, który po raz pierwszy w tym sezonie posędziuje mecz Chelsea. Pojawił się za to w meczu Liverpoolu z Arsenalem we wrześniu.

Dwukrotnie miał okazję sędziować mecze pomiędzy Liverpoolem i Chelsea. Oba kończyły się wygranymi the Reds - w październiku 2008 na Stamford Bridge padł wynik 1:0, a w listopadzie 2010 na Anfield gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 2:0.

Strzelcy bramek (liga w nawiasie):

Liverpool: Suarez 10 (7), Gerrard 3 (2), Sahin 3 (1), Shelvey 3 (0), Downing 2 (0), Borini 1 (0), Coates 1 (0), Johnson 1 (0), Skrtel 1 (1), Sterling 1 (1), Wisdom 1 (0), samobóje: 3 (1).

Chelsea: Mata 7 (4), Torres 7 (4), Cahill 5 (2), Oscar 4 (0), Hazard 3 (2), Ivanovic 3 (3), Lampard 3 (3), Moses 3 (1), Ramires 3 (1), Bertrand 2 (0), Luiz 2 (0), Sturridge 2 (1), Cole 1 (1), Romeu 1 (0).