17:30

Osób online 1297

Chelsea – LFC: Statystyki

Luis Suarez mógłby zakończyć ten rok z kolejnym rekordem Liverpoolu, jeśli uda mu się znaleźć drogę do siatki w dzisiejszym spotkaniu z Chelsea na Stamford Bridge.

Urugwajczyk potrzebuje jednej bramki, aby stać się pierwszym zawodnikiem, zdobywającym 20 goli w sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej przed Nowym Rokiem od czasów Jacka Balmera. John dokonał tego w sezonie 1946/47.

Z kolei Roger Hunt zdobył 23 bramki w sezonie 1961/62, jednakże Liverpool grał wówczas w drugiej dywizji.

To tylko jedna z wielu statystyk, które przygotował nam dziś Ged Rea przed starciem z Chelsea.

W ostatnim sezonie Chelsea zremisowała z Liverpoolem 1:1 na Stamford Bridge, a Luis Suarez wyrównał wynik na 17 minut przed końcem spotkania po trafieniu Johna Terry’ego w pierwszej połowie. Obrońca Chelsea zdobył wówczas swoją pierwszą bramkę w 33 występach przeciw the Reds.

Na Anfield Chelsea odegrała się dwukrotnie strzelając bramkę. Oscar wyprowadził gości na prowadzenie po rzucie rożnym, jednak wchodzący z ławki Daniel Sturridge wyrównał wynik 7 minut przed końcem pierwszej połowy. Goście ponownie wyszli na prowadzenie po rzucie karnym wykonanym przez Edena Hazarda. Jednakże Luis Suarez ponownie uratował drużynę na 7 minut przed końcowym gwizdkiem.

Wszystkie 4 zwycięstwa the Reds z Chelsea na Stamford Bridge w czasach Premier League zakończyły się 1 bramkowym prowadzeniem. Liverpool ostatni raz wygrał na wyjeździe z the Blues większą różnicą goli w grudniu 1989 roku. The Reds zwyciężyli wówczas 5:2.

Mimo ogromnego postępu w najbliższym czasie, Liverpool zdobył jedynie 18 punktów z 69 możliwych w ostatnich wyjazdowych starciach z Chelsea.

The Reds przegrali 11 z ostatnich 17 ligowych spotkań na Stamford Bridge i zwyciężyli jedynie 4 razy spośród 23 najbliższych wyjazdów do Londynu. Z drugiej strony, the Reds są niepokonani od 3 ligowych starć na stadionie Chelsea, notując tylko jedną porażkę w 6 meczach z the Blues w najwyższej klasy rozgrywkowej.

Od czasów Premier League Liverpool wygrał 17 razy i przegrał 16 w 42 starciach pomiędzy dwoma drużynami. Chelsea zdobyła łącznie 51 bramek, jedną więcej niż the Reds.

Liverpool przegrał 12 razy na Stamford Bridge w Premier League. Tylko na Old Trafford (13 przegranych) the Reds zanotowali gorszy wynik. Liverpool wygrał za to w 6 ostatnich 10 spotkaniach zarówno u siebie jak i na wyjeździe, przegrywając jedynie 2 z 13 meczów.

Glen Johnson zagrał 72 razy dla Chelsea we wszystkich rozgrywkach od 2003 do 2007 roku, zdobywając 4 bramki. Obrońca zdobył zwycięską bramkę w ostatniej ligowej wygranej the Reds na Stamford Bridge w 2011 roku.

Jordan Henderson zadebiutował właśnie na stadionie Chelsea w listopadzie 2008 roku. Sunderland przegrał wówczas 5:0. Z drugiej strony pierwsza bramka Kolo Toure w Anglii została zdobyta na Stamford Bridge – w remisie 1:1 Arsenalu z the Blues we wrześniu 2002 roku.

Suarez zdobył 10 goli w ostatnich 5 meczach the Reds. Jedynie dwukrotnie Urugwajczykowi nie udało się strzelić bramki w 8 ostatnich występach.

Od początku zeszłego sezonu Luis zdobył 49 bramek w 58 występach dla the Reds we wszystkich rozgrywkach – 42 gole w 46 ligowych starciach.

Fernando Torres zdobył 7 goli dla the Reds w ostatnich 8 starciach z Chelsea. Hiszpan najczęściej występował i zdobywał bramki właśnie przeciwko the Blues w swojej karierze na Anfield. Torres nie wpisał się jeszcze na listę strzelców w starciu przeciw the Reds, mimo iż występował przeciw nim już 6-krotnie.

Frank Lampard i John Terry zagrali łącznie przeciw the Reds 70 razy. Nowy nabytek Chelsea, Andre Schurrle, wystąpił za to w starciu z Liverpoolem w towarzyskim spotkaniu w sierpniu 2012 roku, gdy Bayer Leverkusen przyjeżdżał na Anfield.

Samuel Eto starł się z the Reds 3 razy w swojej karierze – raz dla Barcelony w Lidze Mistrzów w 2007 roku i dwukrotnie grając dla Anży w poprzednim sezonie w Lidze Europy.

Jose Mourinho jeszcze nigdy nie przegrał spotkania ligowego na Stamford Bridge. Portugalczyk pozostaje niepokonany na własnym terenie od 69 meczów.

Jose prowadził Chelsea w 16 starciach z Liverpoolem, wygrywając 7, remisując 4 i przegrywając 5 razy. W lidze Mourinho przegrał tylko raz w ciągu 7 ostatnich spotkań z the Reds.

Chelsea są niepokonani od 3 ligowych meczów, przegrywając tylko jedno z ośmiu ostatnich spotkań – była to porażka na Britania Stadium ze Stoke w tym miesiącu, gdy Oussama Assaidi strzelił zwycięską bramkę w ostatniej minucie meczu.

Chelsea zdobyła łącznie 11 punktów w tym sezonie będąc początkowo na przegranej pozycji.

Strzelcy w tym sezonie (liczba bramek ligowych w nawiasie):

Chelsea: Hazard 9 (7), Torres 6 (2), Oscar 6 (5), Lampard 5 (4), Eto’o 4 (2), Ramires 4 (1) Ba 3 (1), Schurrle 3 (3), Terry 2 (2), Azpiicueta 1 (0), Cahill 1 (1), Ivanovic 1 (1), Mata 1 (0), Mikel 1 (1), Willian 1 (1), 4 samobóje (2)

Liverpool: Suarez 19 (19), Sturridge 11 (9), Sterling 4 (3), Gerrard 3 (3), Coutinho 2 (2), Henderson 2 (1), Flanagan 1 (1), Moses 1 (1), Sakho 1 (1), Skrtel 1 (1), 2 samobóje (2).